هشت راه سریع و ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر شخصی خود

کل مطلب

هشت راه سریع و ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر شخصی خود

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چه قدر میتوانید سرعت کامپیوتر شخصی خود را افزایش دهید.
در اینجا با 8 تکنیک که اعجوبه های سرعتی کامپیوتر جهت کشیدن حداکثر بهره از سیستم خود از آنها استفاده می کنند آشنا می شوید.
1- افزایش دور ساعت CPU و کارت گرافیکی :
وقتی شما دور ساعت CPU خود را افزایش می دهید ، شما آن را برای سرعتی که فراتر از میزان مجاز آن است تنظیم می کنید. معمولاٌ این مشکلی ایجاد نمی کند زیرا CPU طوری طراحی شده است که می تواند از سرعتی که برای آن تعیین شده است فرا تر رود.( سازندگان تراشه در این زمینه جانب احتیاط را در نظر گرفته اند.) در مورد بسیاری از CPU ها،شما فقط سرعت Front-Bus (گذرگاه داده جلویی) و یا تنظیمات
مولتی پلر CPU در برنامه Set Up خود تغییر می دهید.( برای ورود به برنامه Set up پس از روشن کردن کامپیوترو قبل از بالا آمدن Windows دکمه Del یا F1 را از صفحه کلید می زنید.)
برای توضیحات بیشتر در مورد چگونگی افزایش دور ساعت CPU و کارت گرافیکی خو به بخش ترفند های سری مراجعه کنید. با وجود این به خطر داشته باشید که افزایش حرارت CPU یا هر تراشه دیگر به خاطر افزایش سرعت می تواند به آن آسیب برساند. همیشه قبل از تغییر سیستم خود ، کار های تمرینی خود را انجام دهید:
1- زمان بندی حافظه RAM خود را افزایش دهید:
هرچه زمان تأخیر CAS شما بیستر باشد، می تواند سرعت حافظه سیستم شما را بالا ببرد. اما این امر میتواند موجب قفل شدن در سیستم هایی که از تراشه های با کیفیت پایین استفاده می کنند، شود. CAS مخففColumns address strobe می باشد.
2- از صرفه جویی انرژی بپرهیزید:
تنظیماتی ازبرنامه Set Up کامپیوتر خود را که موجب صرفه جویی در مصرف برق می شوند غیر فعال کنید. این صرفه جویی باعث کاهش سرعت در دیسک های سخت، CPU ، یا دیگر قطعات سیستم می شود.
3- جدا کردن SWAP File خود:
Swap File یا حافظه مجازی ، هنگامی که حافظه RAM کامپیوتر شما پر می شود داده هارا بر روی حافظه سخت کامپیوترتان قرار می دهد. متأسفانه سرعت دستیابی به داده ها روی درایو دیسک سخت بسیار پایینتر از سرعت دستیابی به داده های ذخیره شده روی حافظه RAM است. کامپیوتری که به طور پیوسته برای دستیابی به داده به Swap File مراجعه می کند از لحاظ کارآیی سرعت آن بسیار پایین می آید.
بهترین را ه برای افزایش سرعت دسیابی به Swap File ، قرار دادن آن بر روی یک حافظه سخت ثانویه است- در حالت ایده آل حافظه سختی که بدون هیچ گونه برنامه یا فایل سیستمی می باشد.
اگر نمی توانید از حافظه سخت اختصاصی برای Swap File خود استفاده کنید . برای آن روی دیسک سخت به حداقل میزان پارتیشن ایجاد کنید. زیرا این امر نیز خود سرعت دستیابی به اطلاعات را کاهش می دهد. نرم افزار هایی مانند PartitionMagic 8 کار پارتیشن بندی را به راحتی انجام می دهند.
4- دور انداختن Swap File :
اگرحافظه RAM کامپیوتر شخصی شما حد اقل یک گیگا بایت ظرفیت داشته باشد ، شما می توانید سرعت کامپیوتر خود را با غیر فعال کردن Swap File خود در قسمت تنظیمات حافظه مجازی افزایش دهید. به سادگی گذینه No paging file از کادرتنظیمات حافظه مجازی را کلیک کنید. برای باز کردن تنظیمات حافظه مجازی در Windows XP روی My Computer راست کلیک کنید و گزینه Properties ، سپس سربرگ Advanced از پنجره System Properties و سپس از قسمت Performance دکمه Settings تا پنجره System Options باز شود از آن پنجره نیز سر یرگ Advanced را انتخاب و سپس دکمه Change را انتخاب کنید.
5- از درایو های دوگانه استفاده کنید:
یک درایو سخت ثانویه پیکر بندی شده به صورت آرایه RAID صفر، که سرعت انتقال داده را افزایش می دهد،اضافه کنید. بسیاری از مادر برد های دارای دامنه متوسط و بلند از آرایه RAID صفر پشتیبانی می کنند.
اگر مادر برد شما از آن پشتیبانی نمی کند ، می توانید یک کارت PCI کنترل کننده RAID همچون Adaptec اضافه کنید.
7- تنظیمات AGP خود را چک کنید:
اطمینان حاصل کنید که تنظیمات سرعت AGP در برنامه Set Up کامپیوتر شخصی شما با حد اکثر سرعت تراشه گرافیکی( 4x ، 8x و غیره) شما مطابقت داشته باشد. اگر کامپیوتر شخصی شما از کارت های AGP4x و 8x پشتیبانی می کنند، امکان AGP Fast Write را فعال کنید که اجازه می دهد که داده های گرافیکی RAM سیستم را میان بر بزنند.
6- گیت را باز کنید:
برای اینکه روال زمان بندی حافظه را از مدارات کند صفحه کلید به مدارات سریعتر تغییر دهید، بیشترین سرعت را برای تنظیمات Emulation گیت A20 در Set Up کامپیوتر خود انتخاب کنید.


ترفند های سری:
سخت افزار کامپیوتر: سرعت مجانی: افزایش دور ساعت PC خوداصول افزایش عملکرد
آیا برای کامپیوتر خود افزایش سرعت مجانی می خواهید؟ کمی افزایش دور ساعت کامپیوتر را امتحان کنید- ترفندی که متخصصین کامپیوتر برای سالها از آن جهت گرفتن سرعت مجانی از سیستم خود از آن بهره می بردند. یسیاری از CPU های امروزی می توانند بسیار سریعتر از آنچه که تنظیم شده اند کار کنند. و گرفتن عملکرد افزوده مذکور به سادگی تنها منوط به تغییر دقیق بعضی از تنظیمات است.
دو متغییر سرعت عملکرد CPU را تعیین می کنند: سرعت BUS سیستم ، مولتی پلیر ساعت سیستم.
برای تعیین سرعت واقعی عملکرد CPU ، این دو متغییر در هم ضرب می شوند. برای مثال سرعت Bus 100 MHz و مقدار مولتی پلیر 5.5 سرعت CPU ، 550 MHz را تعبیر می کند.
این فرمول ساده با اغلب تراشه های Pentium III, Pentium II, Intel Celeron و 4 Pentiumو هچنین تراشه های AMD کار می کند.
بعضی از تلفیقات مادر برد و CPU برای تنظیم یک سرعت جدید برای CPU خود ، اجازه می دهند که یکی از دو متغییر ویا هردو را تغییر دهید. تغییر هر یک از آنها رسماً منجر به افزایش دور ساعت سیستم خواهد شد. به تجربه من ،اغلب CPU ها یی که تا 20 درصد افزایش سرعت پیدا کرده اند به خوبی کار می کنند. تنظیمات سرعت BUS ممکن است در سرعت BUS شکاف های PCI و AGP بسته به نوع مجموعه تراشه ای که مادربرد استفاده می کند و بسته به چگونگی اتصال آن مجموعه تراشه به قطعات روی برد، نیزتأ ثیر بگذارد،ترفند افزایش دور ساعت سیستم در دانستن حدود آن نهفته است. افزایش سرعت سیستم به طور کامل خارج از حد توان عملکرد CPU ، Bus سیستم یا RAM ، با عث می شود کامپیوتر شخصی بسیار قفل یا هنگ کند. اگر شما دور ساعت را بسیار زیادتر از تنضیمات ساعت BIOS بگیرید. ممکن است سیستم نتواند Boot شود و شما مجبور خواهید شد که از PC Set up Program برای راه اندازی دوباره تنظیمات ساعت ذخیره شده در CMOS RAM استفاده کنید. ( در اغلب موارد ممکن است مجبور شوید که عمل راه اندازی مجدد CMOS RAM را به طور مستقیم تر انجام دهید ; یا باطری پشتیبان CMOS-که معمولاًیک باطری دکمه ای شکل می باشد- را بیرون آورید یا یک Jumper را از روی برد سیستم حرکت دهید ; Jumper اغلب با " Clear CMOS " مشخص شده است. اگر سیستم شما از کلید ها و Jumper ها برای تنظیم ساعت ساعت و مقدار مولتی پلیر استفاده می کند ، کافی است که شما فقط آنها را روی سرعت کند تنظیم کنید.
برنامه های سود مندی همچون NTune NVidia's از میان برنامه هایی که در زیر در مورد آنها بحث خواهم کرد به راحتی این تنظیمات را انجام دهید ، آنها را تست کنید و پیکر بندی های مشخصی را برای موقعیت های خاص ذخیره کنید. برای مثال وقتی که می خواهید در حالت Half-Life 2 افزایش توان را می خواهید.
دور ساعت برخی از سیستم ها( اغلب نام های تجاری مشهور مانند: DELL ، Gateway ، HP ، IBM و Sony ) و بسیاری از CPU های پنتیوم های I ، II و III نمی توان افزایش داد ; ] چون [ سازندگان آنها ، مقادیر مربوط به دور ساعت را در درون قطعات هارد کد می کنند تا پشتیبانی خود را به حداقل برسانند.
افزایش دور ساعت CPU ، روش آسان:
اغلب مادربرد های پس بازاری ساخته شده در طی 3 تا 4 سال گذشته همچون ABIT ، ASUS ، MSI ، یا TYAN ، تنظیمات ساعت CPU خود را در برنامه Set Up ذخیره شده در تراشه BIOS دارند.
هنگامی که PC شما boot می شود باید یک پیغام روی صفحه نشان دهد که شما چه کلیدی را باید جهت ورود به برنامه Set Up از صفحه کلید فشار دهید. دفترچه راهنمای دستی مادر برد شما باید چگونگی پیدا کردن پارامتر هایی را که سرعت CPU شما را کنترل می کنند توضیح دهند.
صفحه تنظیمات Set Up کامپیوتر های شخصی دارای مادربرد ABIT KA7 هنگامی که سرعت عملکرد CPU در حالت User Defined قرار داده شود کنترل های زیادی برای افزایش دور ساعت ارائه می دهد.
تنظیمات ساعت CPU FSB/PCI در سرعت Bus (گذرگاه) PCI نیز اثر می گذارد . من به این نتیجه رسیده ام که افزایش دور ساعت کارت های PCI به اندازه میانگین افزایش دور ساعت CPU خواهد بود.
افزایش دور ساعت پردازنده Athlon XP+ 2600 AMD روی مادربرد ECS KT-600A تنها شامل یک تنظیم می شود. مقدار مولتی پلیر در پردازنده Athlon XP+ 2600 مقدار ثابت 11.5- که به CPU امکان افزایش سرعتی از 1910 MHz ( 166 × 11.5 ) تا 2288 MHz (199 x11.5) را می دهد.
Athlon XP+ 2600 به طور معمول با سرعت 1900 MHz کار می کند. اما تراشه ای که من امتحان کردم هنگامی که درو ساعت آن را افزایش دادم تا 2200 MHz افزایش سرعت پیدا کرد..
افزایش دور ساعت CPU با استفاده از بیت ها( Bit ها) :
قبل از اینکه طراحان تنظیمات سرعت CPU را از طریق نرم افزار قابل تغییر کنند، کلیدها و Jumper های روی مادر برد سرعت را کنترل می کردند. شما این آرایش را می توانید در برد های اولیه ( 3 تا 4 سال پیش) AMD ، Pentium I و Pentium II و برد های Celeron بیابید. افزایش دور ساعت با استفاده از کلد ها و جامپر ها در ست همانند انجام این کار از طریق تنظیمات برنامه Set Up کامپیوتر شخصی است، یعنی شما به سادگی تنظیمات مولتی پلیر وسرعت Bus را افزایش می دهید تا شما یک سرعت عملکرد مطمئن پیدا می کنید.
آسانتر شدن افزایش دور ساعت ویدویی :
اغلب بحث و جدال های افزایش دور ساعت در مورد تبدیل یک کامپیوتر شخصی به یک ابر کامپیوتر نیست. بلکه اغلب مربوط به این مسئله است که کاربران بازی های کامپیوتری ] در محیط بازی خود [ سریعتر و هموارتر ببینند ، کاوش کنند و تیر اندازی نمایند. جای تعجب نیست که شما می توانید دور ساعت پردازنده کارت های گرافیکی خود را به همان شیوه CPU اصلی خود افزایش دهید.
بازی های ویدویی از زمانی که برای اولین بار بازی Pong روی مانیتور های تلویزیونی شکل در اوایل دهه 1980 ظاهر شدند راه بسیار طولانی را پیموده است. حتی اگر شما بازی های ویدوئی نیز انجام ندهید افزایش عملکرد سیستم گرافیکی شما می تواند لذت ارائه های تجاری و ویدویی شما را افزایش دهد.
افزایش سرعت گرافیکی شما از درون نشأت می گیرد بدون این که شما مجبور به تغییر قطعات کیس کامپیوتر خود باشید. برای شروع شما کافی است که به سادگی ابزار کنترل گرافیکی مناسب را برای نوع کارت گرافیکی که شما دارید download کنید. NVIDIA حتی تنظیمات افزایش دور ساعت را در درایور های خود تعبیه کرده است. برای فعال کردن آنها ، با رفتن به منوی Start در Windows و انتخاب Run و تایپ عبارت Regedit در پنجره Run و فشردن Enter محیط ویرایشگر ریجستری Windows را باز کنید. پس از آن :
"HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/NVIDIA Corporation/Global/NVTweak/," را جستجو کنید. در کادر سمت راست پنجره ویرایشگر راست کلیک کنید و از منوی باز شده یک Dword به نام coolbits اضافه کنید. آن ورودی را ویرایش و به مقدار hex 3 را اختصاص دهید. سپس وایرایشگر ریجستری خود را ببندید. اکنون سربرگ NVIDIA در تنظیمات خصوصیات پیشرفته صفحه نمایش کامپیوتر شخصی شما شامل صفحه Clock Frequency Settings [1] که به شما امکان تنظیم سرعت تراشه گرافیکی و حافظه برای مادربرد شما را می دهد. اگر شما می خواهید که برنامه سعی کند تنظیمات ایمن افزایش دور ساعت را برای برد گرافیکی شما پیدا کند دکمه "Detect Optimal Frequencies" [2] را کلیک کنید.


/ 0 نظر / 24 بازدید